Когато решим да закупуваме нов продукт, независимо от неговото естество, обикновено се стремим да закупим възможно най-добрата стока, на възможно най-добрата и приемлива за нас цена.
Закупуването на нов компютър не прави изключение! Но предвид множеството фактори, които съпътстват правилният избор на продукт, както и факта, че не всички потребители знаят кое трябва „да се гледа“ при закупуването на нов компютър (освен цената, разбира се), прави избора много труден.
Затова в тази статия ще обърнем внимание на основните въпроси, които си задава бъдещият притежател на „умно устройство“.
1. Персонален компютър или лаптоп?
Пред тази дилема са изправени доста хора, когато решат да се сдобият с нов продукт от този тип. Ще ви представим няколко предимства и недостатъка на единия и другия вид като целта е да си отговаряте кое ви е необходимо?
Предимства на персоналния компютър:
- Пригоден за по-продължително използване;
- Възможност за използване на голям монитор от над 19 инча;
- Възможност за замяна на някоя част на по-ниска цена, в случай че се повреди;
По-мощен и разполагащ с повече възможности при видео и аудио обработка, както и при работа с „тежки“ програми;
Недостатъци на персоналният компютър:
- Не е удобен за често пренасяне, заради обема на кутията, монитора и множеството кабели, които трябва да се включват;
- Изисква допълнително поставяне на микрофон, колонки за звук (или слушалки), както и камера;
- Изисква отделно включване на мишка и клавиатура;
- Заема повече място;
- Необходими са повече контакти – съответно за включване на кутията и монитора към захранването;
Това са основните предимства и недостатъци на персоналните компютри – без да добавяме техническите характеристики, тъй като е доста относително спрямо лаптопите. Затова преди да преминем към тях и да ги разгледаме по-общо ето и предимства и недостатъци при преносимите компютри.
Предимства на лаптопите:
- Сравнително по-леки, в сравнение с настолните компютри;
- Възможност за постоянно преместване и пренасяне от едно място на друго (удобно за работещи, които пътуват постоянно и им е нужен преносим компютър);
- Също могат да се използват за работа;
- Възможност за работа с тях, без включено захранващо устройство (имат налична батерия);
- При някои по-мощни лаптопи батерията издържа над 10 часа в режим на работа;
- Вградена клавиатура, мишка и „говорители“ за звук;
- При по-новите модели вградена камера и микрофон;
- Компактен и заема малко място;
- Без излишни кабели – необходим само един контакт – за зарядно устройство, в случай, че батерията е изтощена;
- Възможност за използване на безжичен интернет;
Недостатъци на лаптопите:
- По-малък екран;
- Не бива да се използва твърде продължително за постоянно (например всеки ден по 12 часа) или изобщо да не се изключва, тъй като това ще го натовари твърде много;
- Прекаленото пренатоварване на преносим компютър налага и постоянно зареждане, което увеличава използването на циклите за зареждане при зарежданията на батерията за по-кратък период, а това от своя страна скъсява живота на батерията и намалява ефективността и много по-бързо;
- Не бива да се поставя върху повърхностти, които биха могли да причинят прегряване.
- При повечето лаптопи е нежелателно използването на тежки графични или друг тип програми за обработка;
- Възможност за надраскване на HDD хард диска при местене на лаптопа, докато е включен. Стандартният hdd разполага с плоча (диск), който се върти с хиляди обороти в минута, а информацията се чете посредством глави и плъзгачи (наподобяващи игличка) при което при местене на лаптопа е възможно надраскване на плочата, което от своя страна може да доведе до проблеми при четенето на информацията от хард диска.
Затова, преди да изберете дали ще използвате настолен компютър или лаптоп – първо си отговорете на въпросите за какво ще го използвате, необходимо ли е да пътувате постоянно и ще ви трябва ли компютър по време на пътуванията.
2. За какво да следим при закупуването на настолен компютър
Ако вече сте решили категорично, че искате да си закупите настолно PC, то има няколко неща, които трябва да съобразите.
На първо място е мониторът. Препоръчително е да си закупите такъв между 15-19 инча. Напълно достатъчен е за нормално преглеждане на сайтовете, както и за работа и обработка на документи. Все пак, ако работата ви е по-специфична и изисква по-голям екран или просто искате по-голям екран, не е проблем да си вземете 21,.. 24-инчов и т.н. монитор. Съобразете и разстоянието от очите до екрана, което ще има, тъй като то е важен фактор. Добре е да разгледате и дали избраният монитор разполага с опции за регулиране на цветовете, яркостта и контрастта. Обикновено почти всички имат такива опции, така че ако пропуснете да проверите, няма да е фатално. Целта е да настроите светлините на монитора, спрямо светлината в помещението, където ще се намира компютъра ви, за да не дразни очите ви и да не ги напряга.
Стигаме и до най-важната част – избора на кутията, заедно с всичките части, необходими за работа и функциониране на PC-то.
Кутията служи за предпазване на частите на компютъра от удар, прах, разместване и т.н. Затова е необходимо да изберете подходяща кутия с достатъчно отвори, които да позволят по-добро охлаждане за процесора.
Ако ще използвате компютъра за работа с големи програми, изискващи повече ресурси е добре да изберете PC, което има мощен процесор и добра видео карта, както и множество цветове. Същото се отнася, ако го използвате и за игри, но в този случай е добре да обърнете внимание и на наличната RAM и HDD памет.
Ако ще използвате компютъра предимно за браузване в интернет, гледане на филми, слушане на музика, четене и други подобни дейности, то можете да направите компромис относно големината на хард диска, рам паметта, видео картата и типа процесор.
Ако смятате да записвате различни типове дискове, то не си взимайте компютър със CD или DVD записвачка, а с комбинирана такава, която ще може да прочита не само CD или DVD, но и двата вида, както и в зависимо дали са +R, -R, RW и т.н.
Почти всички компютри ги имат, но за всеки случай се уверете, че и вашия разполага с основните неща – USB входове, както и такива за принтер, мишка и клавиатура (при по-новите модели е възможно използването на usb-то за тази цел), LAN карта, слушалки, микрофон и тонколонки.
3. За какво да следим при закупуването на лаптоп
Ако сте се спрели на преносимо устройство, то отново зависи за какво ще го използвате. Например, ако ще ви е необходимо