Избор на компоненти за настолен компютър

Въведение

Когато подбираме части, може да персонализираме всяка една така, че да отговаря максимално на нашите нужди. За целта е добре да знаем повече за компонентите и на какво да се наблегне – за да вземем най-правилното решение. Статията има за цел да улесни целия процес по избирането на персонален компютър и да даде повече яснота в различните ситуации.

Цел

Важно е да знаем за какво точно ще се използва машината. Типичните сценарии са няколко, затова ще ги обобщим накратко.

Ако основното предназначение са игри, типът на играта определя къде да се наблегне – видео или процесор, които са двата ключови компонента в случая. Направленията са различни – най-новите и взискателни заглавия (AAA), състезателни (e-sports), шутъри (shooters), ретро (по-стари), симулатори.

Ако компютърът ще е предимно за тежка работа, от значение са изискванията на ползвания software – дали има голямо натоварване на процесорните ядра или се разчита повече на видеото, има ли оптимизации или специфични ограничения на база hardware, кое предпочитат професионалистите в сферата.

Ако избираме по-непретенциозна машина – за ежедневна употреба у дома, би могло да заложим и на визията, по-точно на кутията – да допълни интериора … или пък да изпъкне.

При системите за офис често търсим по-ниска цена и добро качество, жертвайки малко от производителността.

Бюджет

Без да си поставим таван за харчене и да определим някаква максимална сума, възможностите се увеличават, а изборът се затруднява. Затова правилното задаване на бюджет е от решаващо значение за възможностите на бъдещата машина. 

Монитор

За игри често се предпочита по-висока резолюция и по-бързо опресняване на картината, така че графиките да са още по-красиви и заглавията да вървят по-гладко. Най-разпространената разделителна способност е Full HD, но все по-популярна става Quad HD

За спокойни и бавни игри или работа на по-голяма резолюция като 4k, честотата може да е по-ниска – в диапазона 60-100Hz. За бързи игри обаче се търси поне 120-144Hz, а горната граница зависи от бюджета.

За работа по-голям монитор често е от полза. Понякога добавяне на втори носи комфорт заради увеличената работна площ. Ако се борави с инструменти за графичен дизайн, правилното предаване на цветовете е сред най-важните характеристики, а дисплеят може допълнително да се калибрира.

При употреба у дома може да се избере по-голяма дължина и съотношение 21:9 – за филми например. Ако предпочитаме по-фина картина, може да изберем 4k монитор, но тогава и изискванията към графичния ускорител стават по-големи.

Най-разпространени в момента са моделите с IPS матрица, които предлагат добро съотношение от цена и качество за почти всяка ситуация. Друга интересна опция са тези с OLED, но цената им е по-висока. Ако имате много стар монитор, може да започнете обновяването с него. 

Процесор (CPU)

За повечето системи първо се избира процесор. Той е „мозъкът“ на машината, защото от него зависят бързите изчисления и превключването между задачи. Дали ще се спрем на модел от AMD или Intel зависи изцяло от целите и бюджета. За момента текущата за AMD платформа – AM5, предлага повече – възможност за бъдещо надграждане, бързи ядра и ниска консумация. За съжаление, Intel имаха проблеми с последните поколения (13 и 14) на LGA1700, при които страдат най-вече топ-моделите като i9, заради което чакаме с нетърпение бъдещата платформа – LGA1851.

Игрите по принцип обичат бързи ядра и повече “кеш” (cache, памет към процесора), затова трябва наблегнем в тази посока. По-важна става видеокартата, но при слаб процесор или бъдеща смяна на видеото може да се стигне ситуация на ограничаване (bottleneck), т.е. процесорът “спъва” производителността ѝ. Короната за игри държи Ryzen 7 7800X3D.

Някои работни станции имат нужда от повече ядра, заради което се търси по-мощен процесор. Максимумът при AMD са Ryzen 9 7950X и 9950X (16 ядра, 32 нишки), а при Intel текущият шампион е Core i9-14900K (8P+16E ядра, 32 нишки). 

В общия случай 6 или 8 ядра са напълно достатъчни – за игри, офис, сърфиране, програмиране и работа. Дори при ограничен бюджет, старата платформа AM4 (AMD), предлага достатъчно евтин 6-ядреник в лицето на Ryzen 5 4600G/4650G затова загърбваме процесори с 4 ядра.

Видеокарта (VGA)

Графичният ускорител е най-важен за игри, а понякога и при специфична работа, включително AI. Машина за дома или офиса обаче може да минем и без такъв, стига процесорът да има вградено видео.

Трябва да наблегнем на картата, ако искаме комфортна и гладка игра, високи настройки, голяма резолюция и повече кадри в секунда (fps, frames per second). Съобразяваме се и с процесора, за да работят двата компонента в добър синхрон.

Обемът памет на видеото е важен, затова според бюджета може да изберем модел с 8-12GB при 1080p монитор, докато за 1440p за предпочитане са 12-16GB, а нагоре – колкото може повече. Най-силната видеокарта за момента е RTX 4090 (с 24GB).

При работа, която се нуждае от бързи паралелни изчисления, често се залага на карти с повече ядра и бърза памет.

Захранване (PSU)

Консумацията на видеокартите напоследък расте, което води до нужда от надежден захранващ блок при система за игри или работа с видео. По-високата ефективност като Gold и Platinum, съчетани с модулни кабели към захранването са силно препоръчителни. Моделите с новия сертификат ATX 3.0/3.1 стават все по-достъпни, като предлагат по-добра защита заради завишените изисквания.

Мощност от 750W се счита за добро начало за система с видео, а за по-лакоми компоненти има модели 850/1000W и повече. 

За дома и офиса, при липса на видео, може да изберем по-скромен блок с мощност 450-550W.

Памет (RAM)

Ако има недостиг на временната памет, системата се забавя и дори забива. Трябва да се подбере достатъчен обем RAM, за да покрие нуждите, а при възможност и да остане аванс. 

Комплект (kit) 2x16GB се утвърждава все повече като препоръчителен, особено за игри и работа

За офисна или домашна машина може да се ограничим с 2x8GB, от което ще спестим и средства. За тежка работа обаче дори 2x32GB може да се окажат малко.

DDR5 набира скорост – буквално и преносно, заради което е подходяща за съвременните нови системи. Старите платформи поддържат DDR4, с която може да се намали малко цената, но и производителността е по-ниска.

За по-малко главоболия залагаме на две плочки вместо четири – хем облекчаваме контролера, хем има място за още толкова.

Диск (HDD, SSD, NVMe)

Най-общо имаме 3 типа при дисковете за съхранение:

  • HDD – голям, евтин, бавен
  • SSD – по-малък, по-скъп, по-бърз
  • NVMe – най-компактен, най-скъп, най-бърз

За момента най-често избираме за системен диск 1TB NVMe, защото по съотношение цена/производителност си заслужава най-много, а и няма излишни кабели (M.2 слот).

При старите HDD скоростите на четене и запис са ниски, но и цената за TB е по-изгодна, затова са удачен избор ако имаме нужда от съхранение на повече големи файлове, снимки и видео.

Размерът на игрите расте постоянно и 1TB може да се окаже ограничаващ, особено ако искаме да инсталираме повече заглавия наведнъж. Ако бюджетът позволява, модел от 2TB е по-уместен. 

При работа е желателно да имаме по-голяма надеждност и дори втори диск за резервно копие.

Охладител (Cooler, AiO)

Често ролята на този компонент остава на заден план, което е грешка. Ако процесорът прегрее заради интензивна работа или по време на игра, машината ще започне да насича или дори да се угаси. Базовите модели процесори често включват малко охлаждане (box), което обаче е доста шумно, а дори да вложим малка сума, може да спечелим повече тишина и по-ниски температури.

Освен разпространените въздушни охладители (кули), за повече визия или от необходимост,  може да закупим затворено водно (кули), за повече визия или от необходимост,  може да закупим водно (All in One / AiO), което драстично ще подобри положението. 

Препоръките тук са:

  • единична кула за Ryzen 3, Ryzen 5, Core i3, Core i5
  • двойна кула за Ryzen 7
  • топ-въздушно (двойна кула) за Ryzen 9 и отключен Core i5 (12600k, 13600k, 14600k)
  • силно водно за Core i7, Core i9 – 360/420 мм. радиатор

Кутия (Case)

Значимостта на кутията често е пренебрегвана. Тя обаче се сменя рядко, затова инвестиция в нея се отплаща след време. Търсим добър въздушен поток с предвидени отвори за вентилатори, достатъчно място за кабели и филтри за прах. Всички те са предпоставка за хладна, тиха и производителна система. USB-C е утвърден стандарт за много устройства, затова повече кутии го предлагат такъв порт на предния панел. Ако залагаме повече на визията, има богат избор на варианти с прозорец и/или RGB.

Към някой шасита са включени достатъчно вентилатори, а ако нямат, може да добавим после. Желателно е при организацията им:

  • един или два да са вкарващи отпред (може и три)
  • да има един изкарващ отзад (почти задължителен)
  • един или два да изкарват горе (допълнително)

Дъно (Motherboard)

Размерът на дънната платка съобразяваме с възможностите на кутията. Най-разпространени са micro-ATX моделите заради по-ниската си цена, но някои ентусиасти и професионалисти обичат да разполагат с повече слотове и предпочитат ATX формат. Популярност набират и mini-ITX, които са с размери от едва 17х17 см. С тази компактност, съчетани с малка по обем кутия, от последните се получават много красиви и интересни системи. 

Дъното е свързващият елемент на цялата машина, затова трябва да се уверим, че всичко е съвместимо с него – процесор, памет, дискове, видеокарта.

Заключение

Избирането на компоненти, които да задоволяват максимално изискванията ни, е трудна задача, но ако си определим правилно целите и зададем бюджет, начинанието става далеч по-лесно. Разбира се, има специалисти, към които може да се обърнем, за да ни дадат допълнителни насоки и съвети кое да предпочетем, така че спокойно да кажем накрая: „Това е моята машина“.

Сподели тази статия

Вашият коментар