Днес ще ви представим сравнително ревю между три доста известни геймърски мишки, подходящи за всякакъв тип игри – от стратегии през MMO/RPG до FPS. И трите периферни устройства притежават симетричен дизайн, множество функции и възможности за персонализация, които ще задоволят и по-взискателните геймъри.
Технически параметри
Razer Abyssus V2 | Bloody T60 | Logitech G300s | |
Сензор | Оптичен, 5000 DPI | Оптичен, 4000 CPI | Оптичен, 2500 DPI |
Подсветка | Да, 3 цвята | Да, червен цвят | Да, 7 цвята |
Форма | Симетрична, подходяща за лява и дясна ръка | Симетрична, подходяща за лява и дясна ръка | Симетрична, подходяща за лява и дясна ръка |
Повърхност |
Гумена странична повърхност Матирана пластмаса |
Матирана пластмаса |
Матирана и лъскава пластмаса Гумирана странична повърхност |
Бутони | 4 основни бутона, 5 програмируеми бутона | 8 основни бутона, 10 програмируеми бутона | 9 основни бутона, 9 програмируеми бутона |
Екстри |
1000 Hz честота на сканиране 30G ускорение Бутон за превключване на чувствителността в движение Razer Synapse 2.0 софтуер за управление |
Вградена памет 160К 20~23G ускорение 0.2 мс време за реакция на левия/десния бутон Тефлонови крачета за оптимално придвижване 1000 Hz честота на сканиране Инфрачервени суичове на левия/десния бутон и скрола bloody6 софтуер за управление |
Вградена памет за три програмируеми профила Тефлонови крачета за оптимално придвижване 1 мс време за реакция на сензора 20G ускорение 1000 Hz честота на сканиране Logitech Gaming Software за управление |
Размер и тегло | 117 x 64 x 38 мм, 80 гр. без кабел | 119 x 78 x 38 мм | 113 x 72 x 40 мм, 80 гр. без кабел |
Дизайн
Razer Abyssus V2 (RZ01-01900100-R3G1) е нова версия на известната мишка Abyssus, като този път тя е в изпълнение тип Ambidextrous или преведено на български – симетрична форма на тялото, позволяваща да се използва както с лява, така и с дясна ръка. Дизайнът е много изчистен – нямаме никакви шарении или странни форми. Само три бутона, заедно със скрол колелце. Страничните части са покрити от гумена смес, позволяваща по-стабилно захващане и боравене с устройството. Целият корпус е изваян от здраво пластмасово тяло без наличие на никакви луфтове, скърцания или “фуги” – гаранция за висококачествена изработка.
Bloody T60 притежава доста нестандартен дизайн. Ако сте запознати и с другите серии на този производител, то няма да срещнете нищо съществено променено. Основната част представлява пластмасово тяло, обвито в матиран корпус, наподобяващ гума. Отдолу, както и от двете страни, има рамка, която оставя впечатление, че играе роля на странична броня. Тази рамка помага за постигането на симетрична форма и отпускането на китката върху мишката – нещо, което не е много удобно при Razer-a. Тук забелязваме и още няколко малки детайла, които не са за пренебрегване – гумираната повърхност на левия и десния бутон, оплетката на интерфейсния USB кабел, тефлоновите крачета за по-дълъг живот и по-лесно преместване.
Logitech G300s (910-004360) е може би най-старата от трите мишки, но това изобщо не е минус за нея. Както и при другите две, и тук имаме реализиран симетричен дизайн. Още на пръв поглед можем да забележим многото на брой допълнителни бутони, които могат да се програмират. Страничните части и тук притежават гумено покритие за по-удобно захващане. Като недостатък на този модел може да отбележим лъскавата пластмаса, която е използвана за задната част. По нея много лесно остават отпечатъци от пръсти, както и фини драскотини.
Софтуер за управление
При Razer имаме на разположение Razer Synapse 2.0 програма, която е Cloud-базирана. Това означава, че можете да си създадете профил (с имейл и парола), в който да ви се запазват всички настройки и да имате достъп до тях през интернет. Това е изключително удобно, ако решите да използвате мишката на друг компютър. Ето и какво можете да настройвате:
- Подсветка – можете да избирате режим – статична, плаваща или изключена;
- Препрограмиране на пет бутона и задаване на макро функции;
- Чувствителност и честота на опресняване на сензора;
- Ускорение на мишката;
- Калибриране на сензора спрямо използваната подложка;
- Засичане на закъснението между натисканията на бутоните;
Има една допълнителна екстра, която може да ви е от полза. Тя се намира в меню Stats и както подсказва самото име тук имате възможност да проследите статистика за местата, където е бил позициониран курсорът, както и къде по дисплея е било кликано.
Bloody от своя страна предлагат фирмения си софтуер bloody6. Той не е се синхронизира с база от данни през интернет и е локално базиран….почти. В самата мишка има вградена памет, в която могат да се запишат макро настройките на бутоните и чувствителността. Така ще можете да използвате тези функции дори и на системи, които нямат инсталиран Bloody софтуер. Ето и какви основни функционалности можете да откриете още:
- Избор между четири различни режима на работа (Забележка: последните два се нуждаят от закупуване на лиценз!);
- Програмиране на до десет бутона с различни макро функции и записване на до седем игрови профила;
- Настройка на различните степени на чувствителност на сензора, както и честотата му на опресняване;
- Калибриране на сензора според използваната подложка;
При Logitech можем да разчитаме на Logitech Gaming Software. Той предлага най-малко менюта от трите приложения. Ето и какво точно имаме под ръка:
- Програмиране на макро функции за всички девет бутона;
- Настройка на честотата на опресняване на сензора;
- Настройка на степените на чувствителност на сензора;
- Управление на подсветката;
И тук имаме вътрешна памет за запаметяване на настройки, по-точно за три различни профила. Както и при Bloody T60, и тук ще можете да използвате запаметените функции без нужда от допълнителен софтуер.
Практическо тестване
Практическите тестове бяха проведени на два етапа – един с обикновена подложка за мишка и един с подложка Roccat Siru Cryptic Blue. За “натоварване” използвахме обикновена дневна употреба, както и няколко актуални игри – Battlefield: Hardline, Civilization V и Grand Theft Auto V.
Razer Abyssus се представи добре, доколкото може да се даде някаква оценка без да се изложат статистически резултати. Преместването на мишката беше плавно и гладко и на двете подложки. Захващането е много комфортно и стабилно, благодарение на формата и гуменото покритие отстрани. Реакцията на бутоните е много бърза, като закъснението между натисканията е в рамките на 0.06s до 0.2s (измерено с Razer Synapse 2.0). Шумът от клик е сравнително силен, което може да представлява недостатък.
Bloody T60 също получава адмирации за представянето си, особено заради ценовото си позициониране. Тефлоновите крачета и леко обемистото тяло предлагат бързо движение и здрав захват. Тук потребителите могат да отпуснат китката върху мишката, което ще намали напрежението и умората при дълги игрови сесии. Инфрачервените суичове помагат за бързата реакция на бутоните и скрола. Натисканията са по-безшумни спрямо Abyssus V2.
Logitech G300s също не успя да срещне проблеми по време на тест. Формата на тялото й и гумираните странични повърхности спомагат за здрав захват и лесно преместване. Тази мишка успява да постигне най-ниското ниво на шум при клик, с което успява да изпревари прекия си конкурент в лицето на Razer. Много удобни и практични за използване са допълнителните бутони, които могат да приемат и сложни макро функции.
За да можем да разграничим двете подложки, всяка мишка беше подложена на тест при различни нива на чувствителност на сензорите им. Като начало започнахме с минимално ниво от 800 DPI/CPI, което не беше проблем за тях. След превключване към 2000 DPI/CPI, разликата между двете подложки започна да се появява – прескачане на курсора при обикновената подложка. При използване на максималната чувствителност за всяка мишка това прескачане започна да зачестява, което ни навежда на мисълта, че повърхността на стандартните подложки се изработва по начин, подходящ за ниско ниво на чувствителност. Като още един недостатък може да посочим малката работна площ при обикновената подложка, докато геймърските варианти имат различни модификации според дължината и широчината им.
Заключение
Нека да започнем първо с Bloody T60. Със сигурност тя предлага много възможности за персонализация – промяна на подсветката, програмиране на всички бутони и задаване на макро функции и други. Тя успява да ни спечели със съотношението цена/производителност и е нашата препоръка към вас, ако имате ограничен бюджет, но не искате да се лишавате от допълнителни функции.
В другата крайност са G300s и Abyssus V2 – и двете мишки се намират в средния ценови клас и се борят за първото място. Нашият фаворит в случая е Logitech-а, главно заради наличието на програмируеми бутони, които ще ви спестят много клавишни комбинации и време, за да ги изпълните. От друга страна, ако играете предимно игри, в които ви е необходима по-бърза мишка, то Razer-a е по-добрият вариант заради двойно по-високата чувствителност на сензора му.
Всички наши предложения за геймърски мишки можете да разгледате на следния линк: Plasico.bg