Червени срещу зелени – кой е шампионът на графичните карти?

amd-vs-nvidia

Пазарът на видео карти е един от най-конкурентните в момента. На световния терен на графичните процесори има две основни доминиращи отбора – на зелените /Nvidia/ и отбор червени /AMD/. Съперничеството между двете компании доведе до появата на най-добрите графични карти, създавани през последните няколко години, предназначени за различни потребители – от ентусиасти до професионалисти. Въпреки че и двата производителя имат своите силни и слаби страни, изборът между тях може да бъде доста труден и предизвикателен, особено за геймърите, които искат да получат възможно най-доброто изживяване при игрите. В тази статия ще сравним двата отбора по отношение на производителност, функции и цени, за да ви помогнем да решите коя видеокарта е най-подходяща за вашите нужди.

Едно от основните съображения при избора на графична карта е нейната производителност, тъй като пряко влияе върху качеството на играта и цялостното изживяване. И Nvidia, и AMD редовно подобряват своите GPU архитектури, за да предложат по-добра производителност при игрите. Независимо дали става въпрос за най-добрата 4K, 1440p или 1080p графична карта, всяка компания предлага уникални продукти, което затруднява избора на геймъра. По отношение на 4K производителността, Nvidia поема щафетата. Това не означава, че последните предложения на AMD не са на ниво по никакъв начин.  „Червените“ осигуряват впечатляваща производителност при игри и имат „здравословно“ конкурентно предимство, когато става въпрос за ценообразуване. И да,  докато Nvidia в момента изпреварва AMD в производителността при картите от висок клас, благодарение на великата и всемогъща Nvidia GeForce RTX 4090, AMD все още има много благоприятна позиция, когато става въпрос за цена, особено с поколението графични карти RDNA 3, които  предлагат отлична производителност за геймърите и същевременно поддържат цени в рамките на по-бюджетните решения. Въпреки това, ако търсите възможно най-добрата производителност на вашия настолен компютър за игри и парите не са проблем за вас, вероятно бихте избрали графична карта на Nvidia като RTX 4080 или RTX 4090. И все пак ако игрите са вашeто основно хоби, RX 7900 XTX предлага най-доброто съотношение производителност/цена за 4K игри, следвана от Nvidia RTX 4070 Ti. В средния клас битката между RX 7800 XT и 4070 се свежда до равенство в резултатите от тестовете, като AMD има предимство по отношение на производителността на растеризация на графиката, а RTX 4070 има по-добра производителност при проследяване на лъчи (Ray Tracing), както и по-добра DLSS (Deep learning super sampling)  поддръжка спрямо FSR (FidelityFX Super Resolution) на AMD. Търсенето на генеративни услуги, базирани на изкуствен интелект при видео картите все повече се увеличава. Пример за това е графичния процесор A800 на Nvidia, който се използва за приложения за изкуствен интелект (AI) и високопроизводителни изчисления (HPC). За хората, които не са наясно с тези термини и тепърва се запознават с екстрите, които предлагат тези две компании, нека накратко се спрем на тях сега:

geforce-rtx-4090

С DLSS 3 и серията RTX 40, Nvidia внедри генериране на кадри, задвижвано от изкуствен интелект, което работи в реално време и може ефективно да удвои кадровата честота. Графичните подобрения и подобренията в производителността, които тази технология предоставя за заклетия геймър, означават че Nvidia все още води мача, когато става въпрос за мащабиране. За разлика от DLSS 3, FSR 3 не е патентован стандарт и работи на голям брой графични карти. Той представлява ограничено и частично мащабиране, в сравнение с AI мащабирането на DLSS 3, изостряйки изображението с по-ниска разделителна способност и след това го уголемява, вместо да изобразява естественото изображение с по-висока разделителна способност. DLSS 3 осигурява много по-добра производителност и качество на изображението в сравнение с FSR 3, разбира се изисква и по-голяма хардуерна мощност.

Както AMD, така и Nvidia предлагат сравнима производителност по отношение на адаптивната синхронизация. FreeSync на AMD обикновено осигурява по-добра стойност ако става въпрос за бюджет, докато G-Sync на Nvidia осигурява значително по-добра производителност като цяло. Технологията AMD FreeSync Premium Pro поддържа променлива честота на опресняване (VRR) за плавна игра без накъсвания, докато функцията Radeon Anti-Lag оптимизира производителността чрез намаляване на забавянето между действията на играча и реакцията на играта. AMD също така си партнира с популярни платформи за стрийминг, като Twitch и Mixer, за да предложи интеграция и допълнителни функции за стриймърите. Nvidia GeForce графичните процесори идват с ексклузивни функции като Nvidia Ansel, които позволяват на потребителите да правят висококачествени скрийншотове в игрите, и Shadow Play, което записва и излъчва вашия геймплей с минимално въздействие върху производителността. Освен това Nvidia поддържа технология за стрийминг в реално време, наречена Nvidia Broadcast, която добавя филтри, ефекти и дори възможност за премахване на фона по време на предаванията на живо. G-Sync на Nvidia обикновено се предпочита от повечето геймъри, поради цялостния стандарт за производителност, който предоставя. Поради това, много от най-добрите монитори за игри са съвместими с G-Sync. Най-същественият недостатък на AMD FreeSync е появата понякога на ghosting по време на игра (следи, които се появяват след движещ се обект), въпреки намаляването на времето за реакция.

JzFAdlA3p2Cb8Ae0

Ако става дума за цени, традиционно AMD винаги е била известна като по-достъпната марка графични карти. Това важи за премиум, среден и бюджетен клас. На нашия сайт plasico.bg при най-високия клас видео карти за игри, може да закупите Nvidia RTX 4090 на цени започващи от 3749 лв., докато най-близкият ѝ конкурент от AMD – RX 7900 XTX ще ви струва между 2080 лв. до около 2400 лв., в зависимот от производителя на картата. В средния клас обаче, нещата започват да изглеждат много по-малко поляризирани. Най-скъпата карта от среден клас на Nvidia, примерно GeForce RTX 4070, може да бъде закупена от plasico.bg на цени започващи от 1260 лв, в сравнение с нейния аналог – AMD RX 7800 XT, където цените започват от 1100 лв. Както виждате ценовото разделение в средния клас видео карти не изглежда чак толкова голямо. В по долния клас имаме графични карти под 650 лв., Nvidia GeForce RTX 4060 примерно на цени от  640 лв. и AMD RX 7600, която е най-евтината графична карта от това поколение с цена от 590 лв. промо цена.

Изборът между Nvidia и AMD графични процесори може да бъде труден, тъй като и двете компании предлагат мощни решения за геймъри, но с различни характеристики и цени. Ако сте готови да инвестирате в премиум функции като Ray Tracing и AI технологии за подобряване на производителността, графичните процесори Nvidia GeForce може да са най-добрият вариант за вас. От друга страна, ако търсите графична карта с отлична производителност на по-достъпна цена, графичните процесори AMD могат да бъдат идеалният избор. В крайна сметка решението зависи от вашите специфични нужди и предпочитания като геймър. Претеглете внимателно фактори като производителност, функции, екстри и цени, преди да направите своя избор и не забравяйте да направите проучване внимателно, за да намерите най-добрата графична карта за вашите нужди и бюджет.

Сподели тази статия

Вашият коментар