Лаптопи за бизнеса – как да изберем

Здравейте, приятели на Пласико! Днес ще поговорим за лаптопи, подходящи за бизнес работа и как най-точно да изберем подходящия и правилен вариант за конкретна работа. Но преди да започнем трябва да разграничим видовете бизнес – малък и среден бизнес (SMB) и големите фирми, корпорации и холдинги. Също така трябва да конкретизираме точно за каква бизнес работа ще е необходим преносимия компютър, тъй като има разлика между бизнес, свързан само с писане на мейли и правене на оферти в текстов режим и бизнес, свързан с графична обработка на файлове – снимки или видео.

Най-големите производители на бизнес клас преносими компютри са Lenovo, Dell, HP и Fujitsu. Те са в ТОП 4, последвани от други марки като Acer, Toshiba, Panasonic и други. Също така всеки производител на бизнес клас лаптопи разграничава серийте си на нисък, среден и висок клас. Например при марката Dell и бизнес серията им Latitude започващите модели с първа цифра 3 в името на модела са нисък клас, например Dell Latitude 3540, започващите с първа цифра 5 в името на модела са среден клас, като например Dell Latitude 5540, и започващите с първа цифра 7 в името на модела са висок клас, като например Dell Latitude 7640.

Снимка 1

Първо ще засегнем големината на бизнеса. За малка фирма с няколко служителя и работа с мейли и оферти и уеб браузинг е напълно достатъчен нискобюджетен бизнес клас лаптоп като например Acer TravelMate Pseries, HP ProBook 455 G10 или Lenovo ThinkBook 14, които стартират ценово от около 1500 лева в конфигурация с 15.6-инчов екран с висококачествен IPS панел, 16 GB RAM и 512 GB NVMe SSD диск. Бизнес лаптопите се характеризират с по-високо качество на използваните материали, в сравнение с потребителските, както и с по-голям експлоатационен жизнен ресурс.

Снимка 3

За фирма, класифицирана като средна като големина и наброяваща 50-150 служителя изискванията вече са други. В този случай идеално се вписва например Dell Latitude 3540, който в конфигурация с 15.6-инчов висококачествен IPS панел, Intel Core i5 процесор от 12-та генерация и 16 GB RAM с 1 TB SSD диск стартира ценово от около 1400 лева. Също подходящи са и Lenovo ThinkPad E14 G5, които в конфигурация с 16 GB RAM и 1 TB SSD стартира от 1900 лева нагоре.

Снимка 2

За големи фирми, корпорации и холдинги с персонал над 500 човека се ползват високи класове преносими компютри като Lenovo ThinkPad T14, Lenovo ThinkPad X1 Carbon G11, HP EliteBook 840 G10 или Dell Latitude 7640. Те се обслужват от екип от системни администратори, които се грижат за надеждната работа и информационната сигурност на организацията. Някои от изискванията на бизнес сектора са секюрити чип TPM, четец на пръстови отпечатъци, уеб камера с лицево разпознаване, леки и здрави материали на корпуса като алуминиеви и магнезиеви сплави, които имат висока степен на износоустойчивост, здрави и усилени шасита с ниска степен на огъване и защита от удари. Ултрабуците обикновено са с тегло 1200-1500 грама, които са особено подходящи за бизнес пътувания и динамична работа с много движение. Когато няма да се носи постоянно на път лаптопа, дисплей с диагонал 15.6-инча е универсално решение. За голяма част от бизнес потребителите вградените в процесорите графични карти на Intel или AMD са напълно достатъчни като ресурсна мощност, а за видео обработка или графична обработка са налични професионалните външни видео карти на NVIDIA. Мобилните графични работни станции като Lenovo ThinkPad Pseries или Dell Precision 3580 са идеално решение за рендеринг и видео обработка. Те разполагат със запас от сериозна процесорна мощ, много гигабайти оперативна памет и професионални високопроизводителни видео карти. Дизайнери, проектанти, работещите в рекламните агенции, както и още подобни професии използват точно такива преносими компютри.

Пребрандирането на Intel процесорите в края на 2023 година съвпада с вграждането на AI в процесора, което е настоящата тенденция при процесорите и всички производители на мобилни компютри ще се ориентират да представят, произвеждат и дистрибутират в техните лаптопи процесори с AI. При Intel това са Core 3, Core 5, Core 7 и Core 9, както и Core Ultra 3, Core Ultra 5, Core Ultra 7 и Core Ultra 9.

Информационната сигурност е едно от най-важните неща в бизнеса и редица производители на хардуер и софтуер изключително много работят по нейното осигуряване. За пример мога да дам системата HP Wolf Security, която включва портфолио от решения за сигурност, вградени в самия хардуер. Те защитават вашата организация и преносимите ви компютри от кибератаки, без значение къде, кога или как  работите. Тя защитава и хардуера ви, но и облака, в който работите, без това да влияе на потребителското изживяване по време на работа.

Lenovo също имат подобна секюрити система, наречена Lenovo ThinkShield. Това е система за защита, включваща в себе си хардуер, софтуер, услуги и процеси, които се настройват изключително за точните нужди на бизнес клиента, за да се осигури пълна защита на критичните данни и бизнес технологиите на организацията.

Надяваме се, че сме успели да Ви насочим поне в някаква степен за това кой преносим компютър е най-подходящ за Вашия бизнес, за да върви гладко и без затруднения работата Ви.

Сподели тази статия

Вашият коментар