Изборът на SSD – по-бързо, по-тихо и по-надеждно решение

В днешни дни все по-често имаме нужда от повече и по-бързо устройство за съхранение на данни. Особено, когато говорим за геймъри и професионалисти, бързината и пространството за файлове са от изключително значение. Зареждат ли игрите достатъчно бързо? Ограничава ли ни скоростта при експорт на видео файл? Операционната система стартира ли бързо?

В тази статия ще обясним как да направим оптималния избор на SSD диск (Solid State Drive) за нашата компютърна система, според нуждите, които имаме за безпроблемна работа.

Какво е SSD?

Solid State Drive е устройство за съхранение, което използва базирана на NAND флаш памет за съхраняване на данни. За разлика от традиционните твърди дискове HDD, SSD нямат движещи се части, което ги прави по-бързи и по-надеждни. Мислете за тях като за прекалено големи USB флаш устройства, но много по-здрави.

Защо да изберете SSD вместо HDD?

SSD дисковете променят играта доста сериозно. Те са много по-бързи от твърдите дискове, което означава, че системата ви се зарежда светкавично, програмите се стартират бързо и не на последно място се намаляват закъсненията при прехвърляне на файлове. Липсата на движещи се части означава по-малък шанс за повреда. Перфектен за тези, които винаги са в движение. Помните ли въртенето и бръмченето на HDD? Можете да забравите всичко това със SSD. Да, това означава, че са по-издръжливи и по-тихи.

Как обаче, да изберем правилния за нас? Ето няколко важни характеристики и особености:

Може би си мислите, че закупуването на SSD започва с избора на количеството памет, от което се нуждаете, но основното ви внимание всъщност трябва да бъде форм-факторът. Никой не изгражда цял компютър около SSD, така че най-вероятно вече сте избрали дънна платка, процесор и графична карта, преди изобщо да помислите за SSD. Процесорът и дънната платка, които изберете, ще играят главна роля за вида SSD, който е подходящ за вас.

SATA, M.2 SATA или NVMe.

SATA 2.5 инча – SSD дисковете SATA най-често използват 2,5 инчов форм фактор. Изглеждат като традиционните 2,5 инчови твърди дискове, които бихте намерили в лаптопите преди години. Те използват същите конектори за захранване и за данни като типичния твърд диск и се побират в същите отделения за такива устройства в настолни компютри и лаптопи. Въпреки че не са толкова бързи, колкото NVMe SSD, те все още осигуряват значителна надстройка спрямо традиционния твърд диск , така че ако компютърът ви поддържа само SATA, покупката все още си заслужава.

mSATA – имат същите характеристики, като 2,5” дисковете, но са доста по-малки като размери, не изискват кабели за свързване и се монтират директно на mSATA слот на дънната платка и също използват SATA контролера й. Най-често се монтират в по-стари модели лаптопи, които не разполагат с достатъчно място за 2,5” или нямат по-бързия M.2 слот за NVMe дискове.

M.2 SATA – Този интерфейс, макар и подобрение в сравнение с традиционните твърди дискове, има своите ограничения. M.2 SATA SSD могат да постигнат скорости, сравними с техните 2,5-инчови SATA аналози, като обикновено достигат около 550-600 MB/s за последователни операции за четене/запис. Въпреки че е по-бърза от HDD, тази скорост е ограничена от честотната лента на SATA интерфейса.

M.2 NVMe – това са най-бързите и най-масови в момента SSD дискове и са неизменна част от всеки високопроизводителен геймърски или професионален компютър. Те се монтират на М.2 слот на дънната платка и използват PCIe интерфейс. Подобно на M.2 SATA, също нямат нужда от допълнителни кабели. Според поколението си, те могат да достигат скорости от над 7000MB/s за четене и запис.

Всички SSD памети, които са с форм-фактор М.2 са със стандартизирани размери и затова се означават като 2230, 2242 и 2280. Тези числа са техните пропорции – ширина и дължина на платката в милиметри. Например SSD, означено като М.2 2280 означава, че е с форм-фактор М.2, ширината му е 22мм, а дължината 80мм. Всъщност, последните (M. 2 2280) са най-често използвани, както при настолни системи, така и при лаптопи.

U.2 SSD: На пръв поглед тези 2,5-инчови компоненти изглеждат като традиционни SATA твърди дискове. Те обаче използват различен конектор и изпращат данни през бързия  PCIe  интерфейс и обикновено са по-дебели от 2,5-инчовите твърди дискове и SSD. U.2 устройствата обикновено са по-скъпи и с по-голям капацитет от обикновените M.2 устройства. Сървъри, които имат много отворени отделения за дискове, могат да се възползват от този форм фактор, въпреки че е изключително необичаен за потребителски настолни компютри.

SSD Add-in Card (AIC) : Тези устройства имат потенциала да бъдат много по-бързи от повечето други устройства, тъй като работят по шина PCI Express, а не по SATA. Те също така имат достъп до повече PCIe ленти от повечето M.2 устройства. AIC устройствата се включват в слотовете на дънната платка, които се използват по-често за най-добрите графични карти  или  RAID контролери . Разбира се, това означава, че те са опция само за настолни компютри и ще ви трябва празен PCIe x4 или x16 слот, за да ги инсталирате.

PCIe 3.0 или PCIe 4.0? А защо не и PCIe 5.0?

PCIe (Peripheral Component Interconnect Express) е стандарт за интерфейс, който се използва за високоскоростен пренос на данни между компоненти на хардуера. SSD модулите, които използват протокола NVMe задължително работят с PCIe интерфейс.

PCIe 3.0 (Gen 3) за момента остава най-масовият стандарт, макар че бързо бива изместван от PCIe 4.0 при новите устройства. Максималните скорости на четене и запис, които може да достигне SSD, използващо PCIe 3.0 интерфейс са до около 3500MB/s.

PCIe 4.0 (Gen 4) е по-новa версия, която позволява постигане на почти двойно по-високи скорости спрямо PCIe 3.0. Производителите на SSD компоненти, базирани на PCIe 4.0 дават в спецификациите на продуктите си скорост над 5000MB/s, а някои дори до 7000MB/s.

PCIe 5.0 (PCIe Gen 5) e най-новият стандарт, който позволява висока скорост на трансфер на данни през шината – както при видео карти, така и при SSD. Тепърва този стандарт ще навлиза при компонентите от висок клас.

Теоретичните скорости на четене и запис, поддържани от SSD дисковете, използващи PCI Express 5.0 (Gen 5) са почти двойно по-високи спрямо същите при тези с PCIe 4. Производителите споменават стойности от 14000MB/s като максимално достижими за Gen 5. Поне за момента инвестицията в PCIe Gen 5 компоненти (дънна платка и SSD, поддържащи тази версия) си струва единствено, ако сте голям компютърен ентусиаст и имате „прилична“ сума пари за харчене.

За да извлечете максимално от скоростта на вашето SSD е важно да знаете коя версия на PCIe поддържа вашата дънна платка. Ето защо предварително се запознайте с нейните спецификации.

Изборът на марка и модел зависи от бюджета, който може да отделите за SSD диск. Много производители като Silicon Power, Patriot, Apacer, Kingston, Lexar и други, предлагат бюджетни решения на достъпни цени. Други, като Samsung и Western Digital предлагат основно продукти от средния и висок ценови клас. Техните памети са с доста добри характеристики и добро реноме сред по-взискателните потребителите. Инвестицията в SSD от поне среден клас си заслужава, ако търсите надеждност за вашите данни и висока производителност.

В заключение нека обобщим накратко казаното дотук:

Когато избирате SSD то задължително трябва да отговаря на форм-фактора и интерфейса, с който е съвместим вашия настолен компютър или лаптоп. Капацитетът на паметта за съхранение се определя според вашите нужди и бюджет, с който разполагате. Повечето съвременни дънни платки разполагат с метална пластина и термо лепенка, разположени върху поне един от M.2 слотовете. Това не е направено за красота, а служи за охлаждане на SSD модула, разсейвайки топлината. В този случай смятаме, че покупката на SSD с масивен метален охладител е ненужна, освен ако същото не се монтира на втори M.2 слот, който няма метална плочка за охлаждане. Същото важи и за лаптопите, където монтирането на NVMe SSD, идващо с масивен метален охладител в повечето случаи е невъзможно, освен ако охладителят може да се демонтира без това да води до отпадане на гаранцията му.

Сподели тази статия

Вашият коментар