Процесори: Intel или AMD?

Здравейте, приятели на Пласико! Днес ще си поговорим за процесори. Вечната битка между Intel и AMD. Кой е по-добър? Кой да изберем? На коя платформа да се спрем? Честно казано, няма точен и еднозначен отговор. Краткият отговор е: зависи. Зависи за каква дейност ще се използва компютъра. Зависи точно с кой софтуер или с кои софтуери ще се работи. Процесорите можем условно да ги разделим на 4 категории, в зависимост от тяхната мощност и дейността, за която те са подходящи.

  1. Офис работа – това включва работа с офис документи, таблици, презентации, проверка и писане на имейли, сърфиране в Интернет. За тази дейност са подходящи нискобюджетните процесори на Intel Core i3 и техните конкуренти в лицето на AMD Ryzen 3. Ние препоръчваме колкото може по-нова и по-съвременна генерация процесор да се избере, с цел компютъра да бъде актуален по-дълъг период във времето, разбира се съобразено с бюджета на потребителя. Честно казано няма значение кой от двата производителя на процесори ще изберем тук, тъй като този вид работа не е натоварваща. Нашият съвет е да се избягват най-нископроизводителни процесори, като Celeron например, тъй като те са доста по-маломощни, а разликата в цената е минимална или никаква.
  1. Начален гейминг, графична обработка от начално ниво, видео обработка от начално ниво – в тази условна категория ще поставим процесорите Intel Core i5 и техните конкуренти AMD Ryzen 5. В комбинация с външни видео карти RTX на NVIDIA или RX на AMD, ще получим достатъчна производителност за дейността си в този ценови сегмент от около 2000 лева.
  1. Гейминг от средно към високо ниво, професионална видео обработка, професионална графична обработка – за тази категория най-подходящи са процесорите Intel Core i7 и техните конкуренти AMD Ryzen 7. Ще отворим една скоба -–за игри по-добрия избор е процесорите на AMD с вграден 3D кеш, т.е. тези, чието моделно име завършва на X3D (например AMD Ryzen 7 7800X3D е отличен представител на тези процесори). Причината е, че видео игрите са оптимизирани да използват този 3D кеш и в реални условия и геймплей процесор без този кеш, дори и по-мощен, се представя по-зле от процесор с 3D кеш, дори и по-слаб.
  1. Екстрийм гейминг, клас ентусиасти и овърклокъри – тук попадат най-мощните и най-производителни процесори Intel Core i9 и съответно AMD Ryzеn 9. Те се отличават с максималния брой ядра и максимална работна тактова честота. Такива компютърни конфигурации често стигат до цена от 10 000 лева!

И двата лагера си имат своите привърженици сред потребителите. Факт е, че по-голямото парче от пазарния дял се държи от Intel и много от бизнес клас компютри и лаптопи се базират именно на тази платформа. Друг факт е, че някои от софтуерните компании оптимизират продуктите си да работят по-добре най-често с Intel базираните платформи и така изборът на платформа е предварително решен кой ще е.

От друга страна ако говорим за най-мощни процесори, то сървърните AMD Ryzen Threadripper са безапелационния фаворит с топ-производителност, които са доста доста по-мощни от уж конкурента им Intel Xeon. Друго неписано правило образно казано е, че ако процесор на Intel струва да кажем 500 лева, то AMD процесор на същата цена ще е около 20% по-мощен като производителност, при конкурентни генерации процесори, разбира се.

Сподели тази статия

Вашият коментар