Здравейте, приятели на Пласико! Днес ще си поговорим за компонента, който служи за основа и върху когото се монтират всички останали хардуерни компоненти в настолния компютър, а именно дънната платка, на английски: Motherboard. Дънната платка осигурява връзката между процесор, RAM памет, видео карта, твърд диск, SSD диск и всички останали компоненти в съвременния настолен компютър. Съществуват няколко стандарта за дънна платка, според физическите й размери – така наречения форм-фактор. Тук ще засегнем най-разпространените съвременни четири вида, като два от тях са изключително популярни и заемат най-голям дял във всички настолни компютри.
- ATX (съкратено от Advanced Technology eXtended) – дънната платка с форм-фактор ATX е разработена от Intel през 1995 г. като наследник и заместник на предишния стандарт AT. Тя е с физически размери 305 х 244 mm и съвременната ATX дънна платка обикновено има 3-4 броя разширителни слота PCI-Express за монтаж на видео карта или друг вид разширителни карти като звукова карта, кабелна мрежова карта, безжична мрежова карта, различен по вид контролери, тунер за телевизия и други. Обикновено тези дънни платки имат 4 слота за RAM памет, няколко броя SATA конектора за HDD или SSD дискове и няколко броя M.2 NVMe слота за високоскоростни SSD дискове. Използват се от компютърни ентусиасти, на които им е необходим по-голям брой разширителни слотове за допълнителни устройства. Нейната цена е по-висока от на най-масовия форм-фактор дънна платка Micro ATX поради по-големия й размер и повече разширителни слотове.
- Micro ATX – този стандарт дънна платка е разработен през декември 1997 г. и е с физически размери 244 x 244 mm. Обикновено има налични до 4 броя PCI-Express разширителни слота и най-често 2 слота за RAM, но рядко се срещат варианти и с 4 слота за RAM. Това е и най-масовата дънна платка и като такава цената й е най-ниска в сравнение с останалите видове форм-фактор дънни платки. Масово се използва за геймърски компютри, тъй като притежава всички нужни характеристики за тях. Обикновено след числата, които обозначават чипсета на дънната платка фигурира буква M, която показва, че форм-фактора на дънната платка е Micro ATX – например B550M, A320M, B610M и подобни.
- Mini ITX – дънните платки с този форм-фактор са проектирани специално за малки компютри, които да са компактни и да не заемат излишно място. Обикновено се използва за компютри за офис работа, които нямат нужда от разширителни слотове. Тя е с физически размери 170 x 170 mm и най-често има 2 слота за RAM и максимум 1 брой PCI-Express слот. Логично би трябвало да е на по-ниска цена в сравнение с Micro ATX дънните платки, но реално е точно обратното. Тъй като дънните платки с форм-фактор Micro ATX са най-масовите за производство, то тяхната цена е най-ниска в сравнение с всички останали форм-фактори дънни платки.
- E–ATX (съкратено от Extended-ATX) – дънните платки с този форм-фактор обикновено се използват за работни станции и сървърни компютри, които имат нужда от много разширителни слотове. Физически тя е с размери 305 x 330 mm и обикновено има от 4 до 8 броя PCI-Express слота за разширение, както и от 6 до 8 слота за RAM памет. Цената им е най-висока в сравнение с всички останали видове форм-фактор дънни платки.
Дънната платка съдържа множество компоненти, най-важния от които е чипсета. Той определя за какъв процесор е дънната платка – за Intel или за AMD, за какво процесорно гнездо (сокет) е поддръжката, за какъв стандарт памет е проектирана, колко качествени са вложените елементи, с какви скорости си комуникират процесор, памет, видео карта, SSD дискове. По-долу ще изброим някои от най-масовите серии чипсети.
Чипсети от серия А – използват се за нискобюджетни дънни платки, например чипсети A520, A620, стартиращи като цена от малко над 100 лева.
Чипсети от серия B – използват се за най-масовите дънни платки от среден клас – например чипсети B550, B650, B560, B660 и други. Характеризират се с най-добро съотношение цена/качество. Най-често са в ценови диапазон 200-350 лева.
Чипсети от серия X и серия Z – дънните платки с тези чипсети се характеризират с най-високо качество и съответно най-висока цена. Такива са например X670, Z690 и други. В ценово отношение стартират от 300 лева нагоре и достигат до над 1300 лева, като най-масово са около 500-600 лева. Подходящи са за екстремен овърклокинг и наистина екстремни ентусиасти, готови да изсипят една торба пари за дънна платка. Тези дънни платки имат солидна изработка и множество допълнителни екстри като безжична Wi-Fi мрежова карта, повече на брой M.2 NVMe слотове за SSD дискове и различни ARGB светещи елементи по себе си, високоскоростна кабелна мрежова карта 2,5 Gbps или дори две такива.
В таблицата по-долу сме показали най-актуалните в момента чипсети за потребителски компютри, базирани на Intel платформа:
Чипсет H610 е подходящ за нискобюджетни офис компютри или нискобюджетни геймърски компютри. Той е най-базовия от серия 600 на Intel и предоставя само основни функции.
Чипсет B660 и чипсет H670 са среден клас чипсети от серия 600 и са най-масово използваните. Те предоставят най-нужните и използвани функции и екстри.
Чипсет Z690 е топ чипсета от серия 600 и се характеризира с възможност за овърклок на процесора, както и по-високи честоти на овърклок на паметите. Препоръчва се използването му за всички процесори с отключени множители на Intel (тези с индекс K в края на модела), за да може да се използва на максимум тяхната производителност и за да се осигури стабилна работа при високи натоварвания.
Чипсет B760 e наследник на B660 и се различава основно по по-високата честота на поддръжката на DDR5 паметта – до 5600 MHz стандартно.
Чипсет Z790 е топ чипсета от серия 700 на Intel и в настоящия момент е най-модерния премиум чипсет. Той предоставя всички възможности за овърклок и пълна поддръжка на топ процесорите Intel Core i9-14900K и неговите разновидности.
При AMD съществуват също множество чипсети и сокети, като тук ще засегнем само най-новите на платформа AM4 – серия 500, и на AM5 – серия 600.
Всички чипсети на сокет AM4 поддържат DDR4 RAM памет, а тези на сокет AM5 поддържат най-новата DDR5 памет. Тук класификацията е подобна като при Intel – имаме нисък клас бюджетен чипсет, среден клас чипсет и висок клас чипсет. Представители на бюджетния клас чипсети това са A520 на сокет AM4 и A620 при сокет AM5. Те са подходящи за офис компютри и бюджетни гейминг компютри, като имат базови функционалности.
Средния клас а и най-масови чипсети това са B550 на платформа AM4 и B650 на платформа AM5. Те предоставят по-голям набор от функционалности, по-качествени компоненти на дънните платки и позволяват по-добро потребителско изживяване.
Високият клас чипсети, препоръчвани за хай-енд процесорите Ryzen 9 са X570 за сокет AM4 и X670 за сокет AM5. Те позволяват овърклок, стабилна работа и изстискване на максималната производителност от процесора.
Фирмите, които произвеждат дънни платки, са няколко, като в топ четири влизат марките ASUS, ASRock, Gigabyte и MSI. В сайта www.plasico.bg можете да откриете над 80 различни модела от всяка от марките ASUS, ASRock и Gigabyte и над 40 различни модела от марката MSI. При изборът на дънна платка е важно да се уточни дали ще правим Intel или AMD платформа, какъв трябва да е процесорния сокет, който да поддържа процесора, който сме избрали, какъв стандарт памет ще се използва – DDR4 или DDR5, колко на брой слота за NVMe SSD диска ще са ни необходими, колко на брой слотове за RAM памет желаем, както и дали ще овърклокваме процесора или не.
Освен чипсет, всяка дънна платка има разширителни PCI-Express слотове за видео карта или друг вид платка, вградена звукова карта, вградена кабелна мрежова карта, портове SATA за твърди дискове или SSD дискове, портове за NVMe SSD дискове, конектори за RGB или ARGB осветление, конектори за USB портове и конектори за видео портове (работят само при наличие на вградена в процесора видео карта).
Важно е да се отбележи, че за да се използва максимума от мощността на високите класове процесори като Intel Core i9 и AMD Ryzen 9, то трябва да се използва дънна платка от висок клас, на които захранванията на процесора, т.нар. VRM са по-качествени и захранват процесора без спадане на тактовата му честота.
В крайна сметка дънната платка е важен компонент от настолния компютър и много добре трябва да се прецени, помисли, изчисли и сметне точно от какво имаме нужда, защото в повечето случаи разликата в цената между нисък клас дънна платка и среден клас дънна платка е понякога едни 100-тина лева.
В заключение можем дакажем, че компонента дънна платка е важен елемент в компютърната система и ние в Пласико ще ви консултираме професионално, за да направите най-добрия избор според нуждите и бюджета ви.