Здравейте, приятели на Пласико! Днес ще си поговорим за компютърната кутия – какви видове съществуват, коя е подходяща за нуждите ни и как да изберем правилната. На първо място трябва да решим точно за какви нужди ще се използва компютъра и какви ще са необходимите му компоненти. От това зависи каква по големина кутия да изберем, която да побере тези компоненти и да им осигури правилна циркулация на въздух и охлаждането им. Според физическите размери компютърните кутии се разделят на четири категории. В таблицата по-долу сме посочили коя кутия с какви ориентировъчни граници на размерите е:
Тип компютърна кутия | Височина | Ширина |
Full Tower | 55-75 cm | 22-32 cm |
Mid Tower | 35-55 cm | 15-25 cm |
Mini Tower | 30-45 cm | 15-25 cm |
Small Form Factor и HTPC | – | – |
И нека да кажем няколко думи за всеки отделен тип кутия:
- Full Tower – характеризира се с най-големия физически размер. Използва се за сървъри и дънни платки с форм фактор E-ATX. Има място за до 10 броя разширителни слотове, много на брой твърди дискове или SSD дискове, както и възможност за няколко графични карти.
- Mid Tower – подходяща е за екстремни геймъри, които монтират пълноразмерна ATX дънна платка в компютъра си, с къстъм водно охлаждане, няколко на брой SSD диска и HDD, както и за професионални компютърни системи за видео редакция и обработка.
- Mini Tower – подходяща за масовия стандартен гейм юзър, за домашен компютър, за офис компютър, с възможност за монтаж на mATX дънна платка и 2-4 сторидж диска и една видео карта.
- Small Form Factor и HTPC – тези кутии са едни от най-компактните и малки на пазара. SFF кутиите се използват основно за офис компютри, които нямат нужда от надстройка и са оборудвани с 1-2 сторидж диска, като голяма част от тях нямат възможност за монтаж на външна видео карта. А компютърните кутии от тип HTPC са за мини компютри, основно използвани за мултимедийни плеъри, като най-малките от тях дори са с вътрешен обем 1 литър. Тяхната идея е да се монтират например зад телевизор и да предоставят напълно функциониращ мултимедиен плеър на потребителя.
Разнообразието от марки, модели, размери, цветове, дизайн, наличие на вентилатори, включени в комплекта на кутията или опционални такива, е наистина огромно. В момента на написването на статията в сайта на Пласико имаме и предлагаме над 40 марки компютърни кутии с над 450 различни модела на цени, стартиращи от 44 лева и стигащи до 1300 лева. Ето на това му се казва разнообразие и труден избор, нали?
Какво е най-важното, което трябва да съобразим, при избор на кутия? Двата най-важни детайла са дължината на видео картата и височината на охладителя на процесора. Да кажем, че ще правим геймърски компютър от среден клас. Избрали сме си кутия Mini Tower, всичко е идеално на дизайн и визия, но когато изберем по-мощна видео карта (която съответно е и с по-голяма дължина) може да се окаже, че физически няма място за нея в избраната кутия. За това трябва да съобразим дължината на избраната видео карта с дължината на мястото за видео карта в избраната кутия. Това е описано в характеристиките на всяка компютърна кутия (например: MAX GPU LENGTH: 300 mm). При изборът на въздушен тип охладител на процесора тип кула, отново трябва да се съобразим с поддържаната височина (например: CPU Cooler Height Limit: 165 mm).
Важно е колко броя вентилатори и с какъв размер могат да се монтират в кутията на предния й панел и от горната й страна. Масово кутиите поддържат 3х 120-140 mm отпред и 2 или 3х 120-140 mm от горе. Ако охлаждането на процесора ще е водно, разположението на охлаждащия радиатор също трябва да го съобразим дали може да се монтира на предния панел или от горе. Това е описано в характеристиките на всяка една кутия в сайта на производителя й. Също друго важно нещо е дали вентилаторите ще са светещи RGB или A-RGB.
Подреждането на кабелите, известно като Cable Management, също е част от функционалността на самата кутия. Това има не само визуален ефект, а и основно допринася за правилния въздушен поток и по-ниска температура на въздуха в кутията. А това е важно за стабилната работа на системата и дългия живот на компонентите.
Голяма част от съвременните компютърни кутии за геймъри са или с мрежа отпред, тип Mesh, или със странично закалено стъкло, най-често опушено, или комбинация от двете. Изборът е изцяло индивидуален и според конкретните предпочитания на потребителя.