Мечтаният компютър? Изградете го сами!

Сглобяването на настолен компютър може да бъде объркващо изживяване, дори може да почувствате това още преди да започнете да го изграждате. Преди много години това се смяташе за трудна задача и само така наречените „PC експерти“ бяха единствените, които можеха да изграждат такива системи с увереност.  Всъщност създаването на ваш собствен компютър е забавно и вълнуващо приключение, което ви позволява да избирате всяка част от вашия компютър и да го накарате да изглежда точно, както искате. Това не само ще ви предостави ценни знания за вътрешната работа на компютъра, но също така ще направи много по-лесно отстраняването на бъдещи проблеми.

Цел

За да създадете компютър ефективно, първата стъпка е да определите неговата цел. За какво основно ще се използва? За игри, работа, сърфиране, стрийминг, видео едитинг или AI? След като разберете за какво искате да използвате вашия компютър, можете да изберете съответните части и да изградите вашата мечтана машина, но трябва да внимавате, защото закупуването на нещо грешно може да бъде досадна и потенциално скъпа грешка. Надяваме се с тази статия такива грешки да бъдат избегнати или поне сведени до минимум.

Бюджет

След като вече сте решили за какво ще се ползва бъдещата машина, първото нещо, което трябва да направите, е да отворите портфейла си и да обсъдите със себе си колко сте готови да похарчите за този компютър. Но също така трябва да бъдете реалисти в очакванията си. Примерно изграждането на конфигурация за 2000 лв.  е много по-различно от изграждането на такава за 6000 лв. и докато и двете могат да се справят с някои доста взискателни игри, машината от 6000 лв. ще премине през всичко при максимални настройки и с по-голяма лекота.

След като знаете точно какво искате да правите с новата си компютърна конфигурация и знаете как изглежда бюджетът ви, трябва да вземете решение за архитектурата на вашия бъдещ компютър, а именно дали да изберете Intel или AMD .

Процесор и дънна платка

Когато избирате частите за новия си компютър, трябва да се уверите, че всички те са съвместими една с друга, така че конфигурацията ви действително да работи. Един от начините да направите това е първо да изберете вашия процесор и след това да започнете да избирате останалите части на вашия компютър въз основа на този избор на процесор, като започнете с дънната платка. В края на краищата вашият процесор и вашата дънна платка ще бъдат решаващите фактори за това какви части можете да поставите във вашия компютър и какви части не можете. И след като всичко това приключи, вие сте готови да билдвате. Например, избирате да поставите Intel Core i7-13700K на вашия компютър. Оттам нататък ще искате да изберете дънна платка, която е съвместима с този процесор, като например такава, използваща чипсета Z790 или B760. След това изберете останалите части въз основа на тези два избора. Проверете дали дънната платка поддържа DDR4 или DDR5 RAM , проверете каква PCI Express версия поддържа за графични карти и SSD дискове и чак тогава може да изберете желания бранд дънна платка.  Платките на Intel от най-висок клас използват чипсети, които започват с „Z“; AMD платките от висок клас имат чипсети, които започват с „X“. И двата производители използват серия „B“ като втори избор за хора с ограничен бюджет или с по-малки изисквания.

Показваме ви една таблица с най-новото поколение чипсети за AMD (в ляво) като са отбелязани и техните конкуренти Intel (в дясно):

Ето и някой от основните характеристики на дъната, които трябва да съобразите:

Форм фактор: Отнася се за размера на дънната платка. Най-често срещаните стандарти са ATX, по-малкият Micro-ATX и още по-малкият Mini-ITX. Кутиите, които поддържат по-големи стандарти, обикновено ще поддържат и по-малките. Обратното не е вярно. Форм фактора обикновено също играе роля в максимално поддържаните RAM слотове и PCI слотове за разширение. Mini ITX платките имат само 2 RAM слота и 1 разширителен слот. Micro ATX платките имат между 2-4 слота за RAM и до 4 слота за разширение. ATX платките имат между 4-8 RAM слота и до 7 слота за разширение.

Socket: Това е физически интерфейс за процесора и от него зависи кои процесори са съвместими с дънната платка. Основно са два: LGA и AM . Обикновено ги виждате изброени с номер след тях, като примерно „LGA1150“ или „AM5“. Точните числа след LGA и AM , посочват кое поколение чипове на Intel или AMD поддържат. Видът на сокета влияе и на избора на охлаждане, което да е съвместимо. Проверете спецификациите на вашия CPU охладител какви сокети поддържа, преди да купите, за да осигурите съвместимост при монтажа на вашата дънна платка!

Чипсет: Допълнителен чип на дънната платка, директно свързан с процесора. Чипсетите управляват само възможността за разширяване, функциите и съвместимостта на процесора. Чипсетите от по-висок клас често поддържат повече свързани I/O устройства.

PCI Express слотове: Най-новият стандарт за разширителен слот, представен на дънните платки. Замествайки старите PCI слотове, PCI Express слотовете се използват за инсталиране на допълнителни карти към вашата система – графични карти, звукови карти, WiFi карти, карти за RAID контролери, PCIe SSD дискове и много други. PCI Express слотовете и картите за добавяне обикновено се предлагат в четири размера, в низходящ ред на дължина, x16, x8, x4 и x1. По-малките карти могат да се поберат в по-големи слотове (т.е. x1 карти могат да се поберат в x16 слот), но по-големите карти обикновено не могат да се поберат в по-малки слотове. PCI Express слотовете също са свързани, за да поддържат различни количества ленти за данни, наречени PCI Express ленти. PCI Express слотовете обикновено поддържат същия брой ленти за данни, както показва тяхната дължина (x16 слотовете ще поддържат 16 ленти), но понякога може да поддържат по-малко в зависимост от модела на дънната платка или инсталираните периферни устройства. PCI Express 3.0 поддържа 1GB/s честота на лента. PCIe 2.0 поддържа 500MB/s честота на лента. Следващото поколение PCI Express 4.0 поддържа 2GB/s честота на лента.

RAM слотове/DIMM слотове: Обикновено се предлагат в два размера, DIMM и SO-DIMM слотове. DIMM слотовете обикновено се слагат на настолни компютри, а SO-DIMM на лаптопи или компютри с ултра малък форм фактор. Основните потребителски дъна обикновено имат между 2-4 слота за RAM, а за ентусиасти могат да имат и 8 слота. Потребителските платформи обикновено поддържат двуканална памет (с два DIMM слота на канал), а платформите за ентусиасти – четириканална.

Вътрешни портове: Допълнителните портове, често изброени в листите със спецификации на производителя, включват:

SATA портове за данни

М.2. портове

Конектори за вентилатори

RGB headers

USB 2.0 конектори

USB 3.0/USB 3.1 Gen1 конектори

USB 3.1 Gen 2 тип C конектор

Външни портове: Обикновено това са вашите външните конектори, които виждате отзад или отпред на компютъра. Те обикновено са USB портове, Ethernet портове, аудио портове, и видео порт (използват се само ако вашият процесор има интегриран графичен процесор и нямате отделна външна видео карта). Уверете се, че имате достатъчно конектори, за да можете да включите всички ваши периферни устройства!

Памет (RAM)

Нека да я наречем високоскоростно и бързо достъпно хранилище за вашия процесор. Когато стартирате приложение, данните се преместват от HDD или SSD в RAM-та за по-лесен достъп от CPU или GPU. Липсата на достатъчно RAM памет принуждава системата ви или да затваря отворени приложения, за да освободи място или да изтегля данните директно от вашето по бавно SSD или HDD, което разбира се води до цялостно зацикляне на процесите и общо забавяне на системата. В момента пазарът преминава от RAM поколение DDR4 към RAM поколение DDR5. DDR5 е с много по-висока честотна лента, но DDR4 и DDR5 не са взаимно съвместими! Някои процесори на Intel поддържат и двата стандарта за RAM, но вашата дънна платка ще има слотове само за единия или другия. При AMD има конкретна съвместимост на своите процесори, като AM4 е на DDR4, а AM5 е на DDR5. И ето отново искаме да споменем, че отново трябва да се уточни каква памет ви е нужна според това каква подържа дъното.

Solid State Drive (SSD)

Липсата на движещи се части прави дисковете по-издръжливи, по-малки, по-тихи и по-бързи, като същевременно намалява консумацията на енергия. Поради много по-високата си цена за GB, SSD често се използват заедно с HDD, като първите съхраняват предимно често използвани приложения и операционната система. Когато избирате SSD, трябва да съобразите какви слотове има дъното и да си вземете подходящо според версията и поколението на слота:

PCIe 3.0 (Gen 3) за момента остава най-масовият стандарт, макар че бързо бива изместван от PCIe 4.0 при новите устройства. Максималните скорости на четене и запис, които може да достигне SSD, използващо PCIe 3.0 интерфейс са до около 3500MB/s.

PCIe 4.0 (Gen 4) е по-новa версия, която позволява постигане на почти двойно по-високи скорости спрямо PCIe 3.0. Производителите на SSD компоненти, базирани на PCIe 4.0 дават в спецификациите на продуктите си скорост над 5000MB/s, а някои дори до 7000MB/s.

PCIe 5.0 (PCIe Gen 5) e най-новият стандарт, който позволява висока скорост на трансфер на данни през шината – както при видео карти, така и при SSD. Тепърва този стандарт ще навлиза при компонентите от висок клас.

Може да прочетете подробности за изборът на SSD в една от предишните ни статии в блога.

Захранващ блок (PSU)

Захранването е компонентът, отговорен за трансформирането от 100V-240V , които идват от вашия контакт вкъщи в чисти 12V, 5V и 3,3V, нужни на компонентите на вашия компютър, за да работят нормално. Основният форм фактор за PSU е ATX, но съществуват и по-малки форм фактори като SFX и TFX. По-малките форм фактори имат по-ниска мощност и по-висока цена, поради което трябва да се използват само когато е необходимо, като например маркови SFF конфигурации. На пазара има 3 вида захранвания:

Немодулните захранващи устройства идват с вградени кабели. Те са по-лесни за производство и по-евтини.

Полу-модулните захранвания могат да отделят всички кабели с изключение на конекторите ATX и EPS, тъй като те са задължителни за една система. Това са най-често срещаните захранвания.

Всички кабели на напълно модулните захранвания могат да бъдат премахнати. Това е важно за загрижените за естетиката билдъри, които могат да ги заменят с по персонализирани кабели.

Сертификат: „80+“ е схема за сертифициране на ефективността за производители на захранващи устройства: 80+, 80+ бронз, 80+ злато, 80+ платина и 80+ титан. Всяко ниво отразява по-висока енергийна ефективност и има връзка между ефективността на захранването и неговото вътрешно качество.

Процесорът и графичната карта, които изберете, имат най-голямо значение за изискванията за мощност. Всичко, което трябва да знаете в момента е, че когато пазарувате, трябва да съответствате общата минимална мощност за компонентите, които инсталирате, и форм факторът на захранването трябва да съответства на този на кутията на вашия компютър. В мрежата съществуват доста калкулатори, които могат да ви покажат приблизително от какво захранване имате нужда според бранда и модела на частите, които влагате в една машина. Примерно може да си помогнете с този тук.

Видео карта

Ежедневните задачи като текстообработка, електронни таблици и онлайн сърфиране се справят добре с интегрираната графика, вградена в повечето процесори, но ако планирате да играете или да използвате взискателен софтуер за създаване на съдържание, ще ви е необходима специална графична карта със собствен отделен графичен процесор (GPU). Тук бъдете готови да направите инвестиция. Но преди това преценете дали ще имате нужда от някои неща. Направете си сметка каква е целевата разделителна способност въз основа на вашият монитор, пиковата честота на опресняване и типа игри, които играете. Ще трябва също да вземете предвид наличното пространство във вашата кутия – последните графични карти от висок клас от Nvidia и AMD са откровено огромни. Radeon на AMD и GeForce на Nvidia са двете големи марки GPU и двете предлагат карти от висок клас за гейминг или професионална работа. Ако се интересувате от подробности, може да прегледате една от статиите в нашия блог относно видео картите.

Охлаждане

Охлаждането е много важна част в една компютърна система. Трябва да сте сигурни, че всички компоненти в кутията ще се чувстват приятно и комфортно, независимо от това какво правите. Според мястото вътре може да изберете въздушно или водно охлаждане. Повечето процесори идват в комплект с въздушно фабрично такова. Компютър с водно охлаждане изисква повече практически усилия и опит, както и човек, който е готов да инвестира допълнително време и пари в своята система. Тези хора ще бъдат добре възнаградени със система, която ще поддържа по-ниски температури, по-плавна работа, ще живее по-дълго и ще осигури по-тихо изживяване. Въздушното охлаждане, от друга страна, предлага опростен и лесен за начинаещи подход за охлаждане на компютър. Този метод на охлаждане е просто решение за тези, които просто искат системата им да работи, без да е необходимо да се задълбочават в сложно персонализиране. Въздушното охлаждане е бюджетният вариант, което го прави по-добър избор за потребители с финансови ограничения. Който се интересува подробно от охлажданията, може да прочете статията ни в нашия блог.

Кутия

Компютърната кутия предпазва вашите компоненти от излагане на външния свят – прах, удар и любопитни котки и кучета😊са враг на вашата система. Има изключително голямо разнообразие от налични кутии от голям брой марки и може да бъде сложно да се разпознаят добрите от безполезните. Ето на какво най важно да обърнете внимание при избор на компютърна кутия:

Форм фактор – Вашата кутия задължително трябва да е съвместима с форм фактора на дънната платка. Това е единственото изискване, което ще ви каже дали дънната платка физически пасва в кутията или не. Освен това ще трябва да проверите вътрешните размери, например ако закупите голям охладител или дълга видео карта. Друга характеристика, която трябва да се провери, е броят и ориентацията на местата за вентилатори, това е особено важно, ако планирате да използвате водно охлаждане.

Въздушен поток – Когато разглеждате кутия, преценете внимателно броя на наличните места за вентилатори и броя на вентилаторите, включени в кутията. Друго интересно нещо, на което трябва да обърнете внимание е дали има подвижни филтри за прах.

Cable Management – Тези дупки по цялата дължина на кутията драстично ще намалят бъркотията от кабели, които излизат от захранването като по този начин ще намалят препятствията пред въздушния поток вътре в кутията.

От там нататък вече може да изберете кутия с голям стъклен прозорец, за да виждате и се наслаждавате на всички компоненти, които сами сте си избрали. Винаги проверявайте в сайта на производителя подробните характеристики на кутията. Там за ваша сигурност и удобство са дадени препоръчителни размери на това колко трябва да е голям въздушния охладител, видео картата и колко голям да бъде термо блока на водното охлаждане.

В крайна сметка, основните неща, които трябва да имате предвид, са дали всичко си пасва добре и дали избирате правилните компоненти за вашия бюджет. Крайната цел е да се наслаждавате на компютъра, който сте създали сами.

Сподели тази статия

Вашият коментар