Здравейте, приятели на Пласико! Всеки от нас е чувал, че за да работи, компютъра се нуждае от памет. Но какво се има в предвид под този термин и точно за каква памет става въпрос. Доста често под памет се има в предвид енергонезависимата постоянна памет като твърд диск или SSD диск, но тя няма да е обект на нашето внимание в тази статия. Днес ще си поговорим за оперативната памет на компютъра, позната още като RAM (идва от абревиатурата Random-access memory). Тя е енергозависима памет, т.е. при изключване на компютъра информацията, която се съхранява в нея, изчезва безвъзвратно. Целта на RAM паметта е временен буфер, в който да се съхрани информацията за операционната система и там да се стартират програмите, с които ще се работи на компютъра. Информацията се прочита от SSD диска (или от твърдия диск) и се записва (зарежда) в RAM паметта. RAM паметта е много бърза и процесорът постоянно си комуникира с нея по специално трасе, наречено шина. По този начин изчисленията, които прави централния процесор са много по-бързи, а обемът на оперативната памет може да бъде увеличен допълнително до необходимите нива за конкретната работа.
Съществуват различни стандарти за RAM памет, като ние ще засегнем само последните и най-съвременни две поколения – DDR4 и DDR5. Стандартът DDR4 беше представен на пазара през 2014 година, т.е. преди 10 години. Ето какво казва Wikipedia: Double Data Rate 4 Synchronous Dynamic Random-Access Memory (DDR4 SDRAM) is a type of synchronous dynamic random-access memory with a high bandwidth („double data rate“) interface – Синхронната динамична памет с произволен достъп с двойна скорост 4 (DDR4 SDRAM) е вид синхронна динамична памет с произволен достъп с интерфейс с висока честотна лента („удвоена скорост на предаване на данни“). Стандартното работно напрежение на DDR4 паметта е 1,2 волта, като тя работи на по-ниско напрежение в сравнение с предшественика си – DDR3 паметта, която работеше на 1,5 и на 1,35 волта (DDR3L). В момента най-масовата памет DDR4 e с работна честота 3200 MHz, като има овърклокърски памети на 3600 или дори 4600 MHz, използващи се от най-големите компютърни ентусиасти. Модулите на RAM паметите се разделят на два вида – такива за настолни компютри – DIMM модули, и такива за лаптопи, наречени SO-DIMM модули. Контактните пинове на настолната DIMM памет DDR4 са 288 пина, а на мобилната памет SO-DIMM DDR4 са 260 пина. Максималния капацитет на един модул DDR4 памет е 64 GB.
DDR5 паметта е най-новият стандарт при RAM паметите, това е 5-тата генерация DDR памет. Тя се появи на пазара през 2020 година, т.е. преди 4 години. Нейното стандартно работно напрежение е 1,1 волта и тя е с по-ниско енергопотребление в сравнение с DDR4 паметта. Най-масовата DDR5 памет е с работна тактова честота 4800 MHz, като максимално достижимата за старндарта DDR5 е 8800 MHz. Поддръжката на DDR5 памет започна при процесорите Intel от 12-та и 13-та генерация, като те поддържат и двата стандарта – DDR4 и DDR5, в зависимост от чипсета на използваната дънна платка. При AMD процесорите поддръжката на DDR5 памет започна със сокет AM5 – най-новият им в момента. DDR5 паметта е по-бърза, с по-голяма пропускателна способност и по-енергоефективна в сравнение с предшественика си DDR4.
В момента на сайта на Пласико има над 600 различни варианти за настолна и мобилна RAM памет, като марките памет са над 20 различни бранда. Изборът е наистина огромен, като има варианти с различни екстри – светещи памети с LED подсветка RGB, доста харесвани от запалените геймъри.
Постоянно ни измъчват въпроси – с колко RAM памет да билдна компютъра си, колко е достатъчното количество, какво е минималното количество от гигабайти? Отговорът е: зависи от приложението на компютъра. В настоящия момент за офис работа са напълно достатъчни 16 GB RAM памет, като абсолютния минимум е 8 GB. За геймърите препоръчителния обем от RAM памет е 32 GB, като абсолютния минимум е 16 GB. За професионална видеообработка изискванията са още по-сериозни – 64 GB RAM, а понякога и повече. В интерес на истината с всяка изминала година обема от минималната и препоръчителната RAM памет постоянно се увеличава и така ще е и занапред, тъй като всяка нова версия на даден софтуер е още по-гладна за RAM в сравнение с по-старата версия. Тази тенденция се наблюдава както при операционните системи, така и при приложния софтуер.
Относно марките памети – в момента пазара е наситен с доказали се марки и модели памети като Kingston FURY Renegade, Corsair Vengeance, G.SKILL Trident, Micron, Samsung и други, така че изборът е голям спрямо необходимостта ви от обем и бързина на паметта. За непретенциозните потребители съществуват бюджетно ориентирани предложения като марките Silicon Power, PNY, Apacer, Ninja, A-DATA и други, така че има за всеки клиент необходимото му.
Дънните платки за настолните компютри най-често имат 2 слота за RAM памет, като максималните слотове обикновено са 4 броя. Това позволява компютърът да се оборудва при нужда с доста голям обем от RAM памет, като се монтират например 2 модула по 32 GB и общия капацитет да достигне 64 GB, или 4 модула по 48 GB и общия капацитет да достигне 192 GB (важи само за DDR5 паметта). При лаптопите ситуацията е малко по-различна – лаптопите могат да имат три различни варианта:
- Два слота за SO-DIMM RAM памет;
- Запоена RAM памет на дънната платка + 1 слот за SO-DIMM RAM памет;
- Запоена RAM памет на дънната платка без наличие на слот за добавяне на допълнителна RAM памет;
Ако се нуждаете от съвет, консултация или съдействие за избор на оперативна RAM памет за компютъра или лаптопа си, ние сме насреща, за да Ви съдействаме.