Как да изберем захранване

           

          Здравейте, приятели на Пласико! Днес ще си поговорим за захранващия блок в съвременния настолен компютър – какви са видовете, на какви категории се разделят и как се класифицират. Първо ще започнем от тук – важен ли е и колко важен е този компонент в компютърната ни система. За да работи, всяка компютърна система има нужда от електрическо захранване на всичките си компоненти – процесор, дънна платка, видео карта, рам памет, твърд диск, SSD диск, охлаждане. За доставянето на електричество се грижи системния захранващ блок, който преобразува променливотоковите 230 волта (или 115 волта) в постояннотокови изводи с напрежение 12 волта, 5 волта и 3,3 волта. Най-важното напрежение са 12-волтовите линии, които захранват видео картата в съвременния геймърски компютър. Реално графичната карта е най-големия консуматор на електроенергия и точно поради тази причина има захранващи блокове с мощности от порядъка на 850, 1000, 1200, 1300 и дори 1800 вата! За да се доставят такива големи мощности от толкова нисък като тегло и размери захранващ блок се използва импулсно преобразуване, което е подходящо за работата на компютърната техника.

Ефективност на захранващия блок – какво е 80 Plus сертификат, както и Bronze, Silver, Gold, Platinum и Titanium.

Всеки захранващ блок има определен коефициент на полезно действие при преобразуването на електроенергията. За да се разграничи различната ефективност е създадена системата за ефективност, чрез която разбираме кой захранващ блок с какъв процент е ефективен при преобразуването. Съществуват шест различни групи за ефективност:

  • 80 PLUS
  • 80 PLUS Bronze
  • 80 PLUS Silver
  • 80 PLUS Gold
  • 80 PLUS Platinum
  • 80 PLUS Titanium

В таблицата се вижда захранващия блок, сертифицират с дадения сертификат за ефективност, с какъв процент доставя зададената мощност спрямо етикета за мощност, изписан върху него. Така например ако на етикета на захранващия блок пише 1000 вата и той отговаря на сертификат 80 плюс, това означава, че той може да достави реално 800 вата мощност. Разликата от 200 вата отиват като загуби в топлина. Колкото по-ефективен е захранващия блок, толкова по-качествен е той и е изработен от елементи и материали с по-високо качество. Ако сертификатът е 80 Plus Gold, то същия захранващ блок ще достави 870 вата мощност при 100% натоварване и само 130 вата ще са загубите в топлина. За разсейване на създалата се топлина захранващия блок има нужда от охлаждане, за което се използват най-често вентилатори с размери 120 mm, 135 mm или 140 mm. Най-базовите и бюджетни захранващи блокове са с размер на вентилатора 80 mm. Как мислите, дали ако захранващия блок е 1000 вата, то и консумацията при ненатоварен компютър ще е 1000 вата? Не, разбира се – консумацията зависи от моментното натоварване на компютърната система. Ако сърфираме в Интернет или гледаме филм, компютър с 1000 вата захранващ блок ще консумира най-вероятно 200 вата, в зависимост от конкретния процесор и останалите компоненти. Също така по-високия сертификат спестява електроенергия, което при калкулация от 3, 5 или 10 годишен период на употреба се получава една доста сериозна сума, спестена от сметката за електричество.

Относно физическите размери за захранващия блок, съществуват няколко вида, като ние ще се спрем само на двата най-популярни за съвременните компютри – ATX и SFX.

ATX – това е най-масовия тип захранващ блок за съвременните компютри. Нарича се още „стандартен“ захранващ блок. Той е с физически размери 150 mm широчина, 86 mm височина и 140 mm дълбочина. Използва се за компютърни кутии тип Тауър и Мини Тауър, както и в някои SFF кутии.

SFX – това е по-малък като физически размери захранващ блок. Размерите му са 125 mm широчина, 63,5 mm височина и 100 mm дълбочина. Използва се главно за малки компютърни кутии – слим и супер слим.

За точния избор на мощността на нужния ни захранващ блок е необходимо да знаем модела на процесора, серията на видео картата, броя слотове за RAM, броя на SSD дисковете и хард дисковете, както и допълнителни платки и контролери на PCI-E слотовете. Най-лесния начин да изчислим точно с каква мощност трябва да е необходимия ни захранващ блок е като използваме някои от онлайн калкулаторите, например този на марката MSI: https://www.msi.com/power-supply-calculator

Съществуват три типа захранващи блокове спрямо възможността за премахване на кабелите, излизащи от тях – немодулно (Non Modular), полумодулно (Semi-Modular) и модулно (Fully Modular).

Немодулно – всички кабели, които излизат от корпуса на захранващия блок, са фиксирани и не могат да се премахват. Предимства: по-ниска цена в сравнение с останалите два типа захранващи блокове. Недостатъци: неизползваните кабели трябва някъде да ги навиете и по този начин малко се затруднява въздушния поток, циркулиращ в кутията.

Полумодулно – при него само няколко кабела – ATX 24-пинов, един PCIe кабел, 8-пинов CPU и EPS са постоянно свързани. Други кабели като SATA, периферни кабели и допълнителните PCI-E са подвижни и можете да ги отделите, когато не са необходими. По този начин подредбата на кабелите е по-лесна и въздушния поток в кутията е по-оптимален.

Модулно – всички кабели могат да се премахват и да се монтират само необходимите за конкретния билд и устройства. Предимства: красив билд, без излишни кабели, отличен въздушен поток. Недостатъци: по-висока цена в сравнение с останалите два типа.

ATX 3.0 е новият стандарт за спецификация на Intel за съществуващи захранващи блокове. Той е представен през 2022 година, като основната цел на ATX 3.0 е да помогне за осигуряването на повече надеждност и по-добра енергийна ефективност и да предостави на графични карти до 600 вата мощност. ATX 3.0 е създаден в отговор на увеличаването на производителността на графичните карти и непрекъснато нарастващата нужда от мощност. В настоящия момент този стандарт се прилага за част от видео картите от серия 4000 на NVIDIA.

ATX 3.0 добави нов PCIe 5.0 12VHPWR конектор, който разполага с 12+4 пина, вместо традиционните 6 или 8 пина. С новия PCIe 5.0 конектор, захранването и кабелът могат да осигурят до 600 вата мощност.

В настоящия момент в сайта на Пласико www.plasico.bg можете да откриете над 40 марки и над 370 модела захранващи блокове с мощност от 250 до 1600 вата.

Сподели тази статия

Вашият коментар