Полезни съвети от IT сферата, част 3 – ъпгрейд на настолен компютър (видео карта и захранване)

Дойде време да напишем и третата част. В първата статия дискутирахме няколко от основните компоненти – процесор, дъно и RAM памет. Сега е време да ги окомплектоваме с графичен адаптер и захранващ блок. Набързо ще обясним какво е предназначението им – видео картата се грижи за плавното възпроизвеждане на игрите, а захранването трябва да подава „качествен ток“ към целия компютър. Напълно логично е заключението, че особено вторият компонент не трябва да бъде пренебрегван. Отново ще се фокусираме върху модели, които са подходящи за игри (според ценовия клас зависи и какви игри ще могат да се стартират).

thermaltake-smart-rgb-power-supply

  • Ценова граница до 200лв. – Ако това е бюджетът, който сте заделили за такъв ъпгрейд, ви съветваме да закупите едно хубаво захранване и, по възможност, да използвате вграден графичен чип. Бързо ще се аргументираме защо мислим по този начин – цената дори и на най-нисък клас хубав блок започва поне от 90-100лв. Видео карта за такава сума не може да намерите, която да става за каквито и да е игри (Minesweeper не го броим). Thermaltake Smart RGB 600W е един нов модел в крак с модата за LED подсветка. Подкрепен от 5 години гаранция и сертификат 80Plus ви гарантира дълга и безпроблемна работа. Ако все пак искате нещо по-марково, то Corsair VS650 е вашия избор.

seasonic-focus-plus-power-supply

  • Ценова граница до 350лв. – Тук ще успеете да намерите нисък клас графичен адаптер и едно наистина качествено захранване. Откъм графичната част ви предлагаме да потърсите варианти на Nvidia GeForce GT 1030 с вентилатор за оптимално добро охлаждане. Поради голямата липса дори и на такива адаптери не можем да посочим конкретен модел, тъй като той може да не е наличен до публикуването на статията. Цената на тези платки варира от 140 до 160лв. За силовата част на компютъра ви предлагаме два много добри модела – Seasonic SSR-550FX Focus+ и be quiet! Pure Power 10 600W. С тях ще имате възможност след време да захранвате дори и GTX 1080Ti / RX Vega 56, така че инвестицията е с доста далечен поглед в бъдещето.

be-quiet-pure-power-10-power-supply

  • Ценова граница до 500лв. – Ситуацията с копаенето на крипто валути е в толкова голям пик, че намирането дори и на Nvidia GeForce GTX 1050 е изключително затруднено (обясняваме защо – производителят освобождава производствени линии за високите си класове и спира заявките за по-слабите си варианти), а Ti версията вече е злобно поскъпнала, като без проблем минава 400лв. Нека първо да изберем захранване и после да видим с какви пари ще останем за графика. be quiet! Pure Power 10 700W CM или Corsair CX750M ? Честно казано няма да забележите никаква разлика в работата на двата модела, нито в параметрите или гаранционния срок. Вземете това, което го има налично в момента. Останалата сума може да инвестирате в GTX 1050 / RX 550, които са подходящи за широко разпространения „casual 1080p gaming“.

be-quiet-straight-power-11-power-supply

  • Ценова граница до 800лв. – Високата цена на видео картите ни поставя пред потенциалния проблем да не можем да си закупим такъв артикул в този клас. Изборът на по-мощно и по-хубаво захранване в даден момент ще достигне своя пик и това ще се случи в следващата ценова граница. Ето кои са двата модела точно под върха – Seasonic SSR-750FX Focus+ и be quiet! Straight Power 11 1000W. Ако 750W са повече от достатъчни (имате конфигурация i5-8600K + 16GB RAM + 2 HDD + 1 SSD + GTX 1080 или Ryzen 7 1700X + 16GB RAM + 2 HDD + 1 SSD + RX 580), вземете по-евтиния вариант. Във всички останали случаи ви препоръчваме да заложите на обновената серия на немския производител. Качеството на изработка е гарантирано посредством множество тестове преди продуктът да напусне завода. Остатъкът от сумата може да се инвестира в Nvidia GeForce GTX 1050 Ti – по-бърз модел за толкова „малко“ пари вече не можете да намерите никъде.

be-quiet-dark-power-pro-11-power-supply

  • Ценова граница до 1400лв. – Развързването на кесията ни дава доста голяма свобода на действие, а въобръжението започва да играе. Но за да не вземаме повече, отколкото ще ползваме, ще се ограничим до следния модел – be quiet! Dark Power Pro 11 750W. Ако искате нещо по-мощно, защото притежавате SLI/CrossFire система, то преминете към по-висок модел и по-точно be quiet! Dark Power Pro 11 1000W. Кратка реклама и на двата продукта: 80Plus Platinum сертификат, почти безшумна Silent Wings 3 135mm перка, възможност за превключване към една 12V линия, използване на висококачествени японски кондензатори, защити срещу пренапрежение, прегряване, късо съединение и др. Няма да навлизаме в подробности, тъй като статията е за съвет при ъпгрейд, а не обстойно ревю. Останалите пари можете да вложите в AMD Radeon RX 570/580 или Nvidia GeForce GTX 1060 6GB.
  • Ценова граница до 2000лв. – Тук ще се повторим, тъй като предложенията на Seasonic са в изключително ограничени количества (за което обвиняваме изцяло официалния дистрибутор, тъй като копачите нямат интерес към този производител). Съветът ни е отново да заложите на be quiet! Dark Power 11 1000W. Графичната карта вече ще се покачи до нивото на Nvidia GeForce GTX 1070/Ti. Но намирането й ще бъде истинско предизвикателство. По-лесно ще можете да се сдобиете с нова конфигурация с подобен клас видео карта – Swordfish Pro Gaming Powered by ASUS.
  • Ценова граница над 2000лв. – Какво да ви посъветваме тук? Изберете си цял нов компютър и продайте стария. Много по-бързо и безпроблемно ще можете да се сдобиете с висок клас графичен адаптер и чисто нови компоненти, които да ъпгрейдвате след време. На прима виста ще ви предложим две машини с последно поколение процесори и видео карти – Zulu Coffee Lake и EOS Ryzen Pro Gaming. Подробно описание на техническите им параметри можете да прочетете в нашата статия за Най-добри геймърски компютри за 2017-та година.

Каква е крайната ни равносметка? Не отлагайте закупуването на видео карта за по-късен етап, ако мислите, че ще поевтинеят или ще започнат да се поддържат в наличност. Несигурността на цените на крипто пазарите може да доведе както до нови пикове, така и до резки спадове на различните валути. Това от своя страна ще продиктува лавинообразно търсене или в по-лошия случай екстремно продаване на „изтормозена“ техника. Ако имате парите и възможността да си намерите адаптер, по-добре го вземете сега.

Както се вижда избор от захранващи блокове има, като дори и се появяват нови модели на пазара (be quiet! Straight Power 11).

Разгледайте и предишните части от поредицата, с които да направите най-оптималния избор за вашия настолен компютър:

Сподели тази статия

Вашият коментар