Полезни съвети от IT сферата, част 4 – ъпгрейд на настолен компютър (SSD и твърд диск)

Така, след като сме се оборудвали с основните компоненти за една геймърска настолна система (процесор, дънна платка и RAM памет, а след това видео карта и захранващ блок) е време да изберем и носителите на информация. Накратко ще припомним защо е добре да притежавате твърдотелен диск, както и какви предимства и недостатъци можете да очаквате.

hdd-and-ssd-inside

SSD дисковете (Solid State Drive) могат да се приемат за свръх бързи флашки. Запаметяването на информация се осъществява в клетки памет, който задържат (или не) заряд в себе си. Достъпът до различните клетки памет се осъществява от специални бързи контролери. Всичко това се извършва без използването на каквито и да е механични части, цялата магия се извършва с протичане на количество заряд по определени пътечки.

how-it-works-hdd

За разлика от тях магнитните дискове работят на друг принцип – четяща/записваща глава „левитира“ над плоча (стъклена или метална), покрита с много тънък слой. При подаване на заявка за достъп до даден файл, главата се придвижва към определена част от плочата, наречена сектор. Самата глава може да се мести само между центъра на плочата и най-външната й част.  По това време плочата се върти с изключително голяма скорост (от порядъка на 200-250 км/ч). След като бъде позиционирана, главата започва да търси най-малката единица за информация, която може да съществува в такова устройство – бит, която бива представена върху плочата като частица, притежаваща N/S магнетизъм.

Нека да сравним двете технологии като скорост и надеждност:

  • Четене и запис на данни е по-бързо (големи и малки файлове) при SSD-тата поради липса на механични части, по-малкото време за достъп до данните и големият брой входно-изходни операции за секунда;
  • Консумацията на енергия е значително по-малка при SSD, отново заради отсъствието на подвижна механика;
  • Надеждността на теория е по-добра при твърдотелните дискове, тъй като физически няма как да нараните чиповете памет (освен ако не решите силово да напрегнете самия корпус на SSD-то). От друга страна, ако контролерът дефектира, нямате никаква възможност да възстановите съхранената информация;
  • Цената на HDD (лв/GB) е в пъти по-добра от тази на флаш-базираните решения. Тенденцията е това да се промени в близките няколко години, благодарение на нови производствени процеси, оптимизация на продукцията и други фактори;

Накратко как трябва да се използват, за да се постигне максимална скорост и защита на данните? Нашата препоръка е да инсталирате операционна система и приложен софтуер на SSD диск, а всички „дълготрайни“ файлове, като музика, филми, снимки, игри и т.н., да помествате на твърдия диск. По този начин ще можете да комбинирате бързина с достатъчно голям капацитет при оптимален бюджет.

Дойде времето и да обособим различните ценови нива със съответните предложения:

adata-su700-ssd-disk

  • Ценова граница до 100лв. – Тук ще трябва да решите дали искате бързина или обем. Няма как да вземете и двете наведнъж. Като варианти ви предлагаме да заложите на Seagate Barracuda 1TB или ADATA SU700 120GB. Първият артикул ще ви предложи добри скорости на четене/запис, голям буфер и 7200 rpm въртене на шпиндела. „Флашката“ е произведена по съвременната технология за вертикално разположение на клетките с памет (3D NAND) – гаранция за ниска консумация и висока издържливост.

western-digital-green-ssd-m.2

  • Ценова граница до 200лв. – Удвояването на бюджета ни дава възможност да комбинираме горните две предложения. Ако дънната платка поддържа M.2 слот, то можете да изберете модел на Western Digital – WD Green 120GB M.2 SSD. Устройството работи със SATA3 интерфейс и може да достигне максимална скорост при четене до  545MB/s, а гаранционният срок е с продължителност 3 години.

toshiba-dt01aca200-hard-disk-drive

  • Ценова граница до 300лв. – Повече пари за инвестиция ще ни отворят възможността за по-голям капацитет и при двете решения. За твърд диск ще заложим на доказал се модел Toshiba DT01ACA200 2TB със 7200 rpm скорост на въртене на плочите и 64MB локален буфер. Точно такъв диск инсталираме в настолните ни машини, като за момента имаме само 2-3 дефектирали бройки при над 200 продадени в рамките на две години. Операционна система и програми ще инсталираме на Kingston UV400 240GB SSD. Базиран на контролер Marvell и TLC памет, дискът предлага пикови скорости от 550/490 MB/s, както и до 90 000/25 000 IO операции в секунда. Доста добри показатели на фона на примамливата му цена.

samsung-860-pro

  • Ценова граница до 500лв. – Време е да увеличим обема на твърдия диск до 4TB! Това наистина е едно голямо пространство – можете да запишете над 90 филма с 4K Blu-ray качество или да направите 53 копия на играта GTA V. Изборът ни отново ще е Seagate,  а моделът – Barracuda 4TB (ST4000DM004). За флаш-базиран диск горещо ви препоръчваме новите модели Samsung 860 PRO 256GB. Те притежават 512MB LPDDR4 кеш-памет, 3D V-NAND MLC памет от последно поколение и нов Samsung MJX контролер за максимален брой операции в секунда и пропускателна способност. Може би най-хубавата част е солидната 10-годишна гаранция, с която се предлагат.

seagate-skyhawk-hard-drive-ST6000VX0023

  • Ценова граница до 700лв. – Последната разумна ценова граница за домашен геймърски компютър. Компромиси няма да правим нито с капацитет, нито с качество. Залагаме на твърд диск Seagate SkyHawk 6TB (ST6000VX0023). Въпреки че този хард е насочен за видео наблюдение, то няма да имате никавки проблеми да го сложите във вашата кутия. Той е произведен с 256MB буфер, консумира едва 9W в натоварен режим и може да записва до 150TB данни на година без риск от физическа повреда. Що се отнася до втория диск, отново ви препоръчваме да вземете едно от новите устройства на Samsung и по-специално на Samsung 860 EVO 500GB SSD. Той залага на утвърдената технология 3D V-NAND, която в своята най-актуална разработка може да издържи до 300TB запис на данни. Гаранционният срок е същия, както предишната серия – 5 години. Характеристиките се допълват от 3bit MLC чипове, MJX фирмен контролер и 512MB LPDDR4 кеш-памет.

intel-900p

  • Без ограничение в ценовата граница – Ако искате да вземете наистина най-бързите и качествени дискове, то това е вашата секция. Ще започнем с твърдите носители: насочете се към сериите Western Digital Black/Gold и то в RAID 0 масив за максимална скорост. Капацитетът е изцяло обвързан с вашите нужди, така че вие избирате кой модел да закупите. В сферата на SSD-тата има една нова технология, наречена 3D Xpoint памет (подробности за нея можете да прочетете в нашата специлна статия). Разработена съвместно между Intel и Micron, тя вече е реализирана на потребителския пазар – Intel Optane 900P 280GB.  Има и по-голям брат с двойно повече памет, като двете предложения се свързват през PCIe 3.0 x4 слот и са предназначени за Intel процесори от 7-мо и 8-мо поколение.

Разгледайте и предишните части от поредицата, с които да направите най-оптималния избор за вашия настолен компютър:

Очаквайте продължение на рубриката с част 5 – съвети за ъпгрейд на кутията! Следете нашия блог и Facebook станицата ни за най-актуалните новини, ревюта, Unboxing и статии с нестандартна насоченост.

Сподели тази статия

Вашият коментар